به پایگاه اطلاع‌رسانی «روح اله نصیری» خوش آمدید، امروز: جمعه، 21 فوریه 2020

<none>

Hello our valued visitor, We present you the best web solutions and high quality graphic designs with a lot of features. just login to your account and enjoy ...

زادگاه - فیروزآباد

شما اینجا هستید

شهرستان فیروزاباد

شهرستان فیروزآباد از شهرستان­های جنوب غربی استان فارس است که از جنوب به شهرستان قیر و کارزین، از غرب به شهرستان فراشبند، از شمال به شهرستان شیراز و از شرق به شهرستان جهرم محدود می­باشد.

این شهرستان با مرکزیت شهر فیروزآباد دارای 3579 کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز 120 کیلومتر است.

میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 1330 متر است.

این شهرستان منطقه­ای عشایرنشین می­باشد که این امر از جلوه­های خاص اجتماعی بوده و در کنار آن صنایع­دستی عشایری از قبیل:

گبه، گلیم، فرش، جاجیم و لباس­های رنگین عشایری از جلوه­های هتری منطقه است. از طرفی دیگر در بخش میمند در 30 کیلومتری شرق فیروزآباد وجود باغها و گلزارهای وسیع با انواع گلهای سرخ محمدی و...

در اواخر فروردین ماه رنگین­کمانی بر دشت می­کشد که عطر گلاب و عرقیات آن به مشام تمام ایرانیان وگردشگران خارجی می­رسد. شهرستان فیروزآباد دارای یک واحد اقامتی جهت پذیرایی میهمانان و گردشگران است.

جاذبه های گردشگری شهرستان فيروزآباد

جاذبه هاي مذهبي

امامزاده اسماعیل (ع)

بقعه متبرکه امامزاده اسماعیل (ع) در شهر میمند از توابع فیروزآباد قرار دارد. وی از نوادگان امام جعفر صادق (ع) است. بر دیوار داخلی بقعه گچبری وجود دارد که اسامی 14 معصوم بر روی آن نگاشته شده و تاریخ 1210ه.ق در پایان آن آمده است.

جاذبه هاي تاريخي

 قلعه دختر

بر فراز کوه تنگاب، قلعه دختر با 3 طبقه ساختمان ساخته شده که پلگانهایی ارتباط فضاهای داخلی آن را میسر می­سازد. این قلعه با استفاده از مصالح گچ و سنگ ساخته شده و دارای کاربرد نظامی و دفاعی است.

 

 

کاخ اردشیر ساسانی

کاخ اردشیر در کنار چشمه آبی بنام (قمپ آتشکده) بنا شده و به آتشکده نیز معروف می­باشد. این مجموعه به طول 104 متر و عرض 55 متر از سنگ، آهک، گچ و ساروج ساخته شده است.

نقش برجسته تاجگذاری اردشیر بابکان

بر فراز رودخانه تنگاب نقش تاجگذاری اردشیر بنیانگذار سلسله ساسانیان نقر شده است. در این نقش برجسته صخره­ای، اردشیر در حالی به تصویر کشیده شده که نشان و حلقه شاهی را از اهورامزاد دریافت می­کند.

زیردستانش یک مجمر آتشدان و در پشت سر اردشیر، شاپور و دیگر درباریان ایستاده­اند.

شهرگور

پلان این شهر ساسانی، که از قدیمی­ترین شهرهای فارس می­باشد. مدور و دارای چهار دروازه است.

قطر دایره شهر در حدود 2 کیلومتر می­باشد. شهر دارای خیابانهای شطرنجی در زمان خود بوده و از آثار موجود آن می­توان به مناره شهر و تخت­نشین (چهارطاقی) اشاره نمود.

 

 

 

شهرستان فراشبند

شهرستان فراشبند از شهرستان­های غربی استان فارس است که از جنوب به شهرستان خنج، از غرب به استان بوشهر، از شمال به شهرستان­های کازرون و شیراز و از شرق به شهرستان فیروزآباد محدود می­باشد. این شهرستان با مرکزیت شهر فراشبند دارای 8338 کیلومتر مربع وسعت و فاصل آن از شیراز 170 کیلومتر است.

میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 800 متر است.

دارا بودن تعداد زیادی چهار طاقی خود نشان از قدمت تاریخی این شهرستان دارد. علاوه بر آن عشایری بودن منطقه فضای زیبایی را برای فراشبند ایجاد کرده و موجب پیدای دست بافته­های رنگین عشایری همچون گبه، گلیم، فرش و جاجیم شده است. باغ­های مرکبات و به ویژه خرما و قصب زاهدی از دیگر چشم­اندازهای گردشگری این منطقه می­باشد.

جاذبه های گردشگری شهرستان فراشبند:

جاذبه هاي مذهبي

امامزاده شهید (ع)

بقعه امامزاده شهید (ع) در فاصل 35 کیلومتری جنوب شرقی فراشبند به طرف عسلویه قرار دارد. امامزاده شهید (ع) در بین مردم منطقه از قداست و احترام خاصی برخوردار است. مقبر وی دارای دو گلدسته و گنبدی مخروطی شکل می­باشد که با تزئینات کاشی معرق و نام خداوند مزین شده است. باغهای میوه و نخلستانهای اطراف در این منطقه تفرجگاهی زیبا را ایجاد کرده است.

 

جاذبه های تاریخی

چهار طاقی نقاره­خانه

این بنا در فاصله 7 کیلومتری جنوب شرقی فراشبند، در مسیر راه امامزاده شهید (ع) واقع شده است. بنای اصلی آتشکده از لاشه سنگ وملات گچ و ساروج ساخته شده است. در پایین و اطراف چهارطاقی بقایای اتاق­هایی با سقف هلالی دیده می­شود.

 

گنبد و مجموعه تپه­ها

این مجموعه که دارای مساحت نسبتا وسیعی است، در فاصل 15 کیلومتری شمال فراشبند به طرف کازرون و در طرف راست جاده، قرار گرفته و شامل بقایای سه بنای سنگی، گچی و ساروجی از دوره ساسانی است. بنای اصلی در برگیرند یک چهارطاقی است که در طرف غربی آن دو اتاق قرار دارد و نیز در ضلع شمالی و خارج آن بقایای یک اتاق بزرگ مشاهده می­شود.

چهارطاقی رهنی

این بنا در فاصل 10 کیلومتری جنوب شرقی و در مسیر راه فراشبند به امامزاده شهید (ع) واقع شده است. بنای این چهار طاقی متعلق به دور ساسانیان ومصالح بکار رفته در آن سنگ، گچ و ساروج می­باشد.

قبرستان قدیمی

این مجموعه در فاصل 45 کیلومتری شمال فراشبند و در طرف راست جاده فراشبند به کازرون قرار دارد. این قبرستان قدیمی فاقد هر گونه سنگ قبر یا نوشته می­باشد.

در وسط این مجموعه یک پایه به ارتفاع حدود 5 متر از جنس لاشه سنگ، گچ و ساروج قرار دارد که شبیه به پایه چهار طاقی می­باشد.

از دیگر آثار شهرستان فراشبند می­توان به امامزاده محمد (ع)، تفرجگاه خوشاب، قلات زرگران، آسیاب­بادی و حمام قدیمی فراشبند اشاره کرد.

 

حمام کهنه فراشبند

این حمام قدیمی که در جوار مسجد ابولفضل علیه السلام(حاج عوضی سابق)قرار داشت بدون شک همان حمام مورد ذکر در کتاب مرآه البلدان است که میرزا حسن خان اعتماد السلطنه از آن نام برده است. بنای مزبور که جهت گرم نگه داشتن درون آن،در عمق 6 متری زمین ساخته شده بود،شامل بخش های مختلفی نظیر یک تالار انتظار،چهار رختکن،دو استخر آب سرد و گرم و یک تالار بزرگ جهت شستشو بود. معماران این حمام در ساختن دیوار و طاق های آن از سنگ لاشه و ساروج برای گنبدهای آن از سنگ و گچ استفاده کرده و آن را به طرزی جالب و ماهرانه ساخته بودند. سرانجام این بنا که تا چندین سال پیش نیز برقزار بود،به وسیله افراد محلی تخریب و جز مسجد جنب آن شد.ولی آنچه مایه خوشبختی است اینکه نیمی از دیوار آن به انضمام استخرها و کاشی های الوانکف آن هنوز باقی و در زیر زمین مدفون است و امیدواریم روزی با خاکبرداری مجدد ظاهر گردد.

حمام مائینک

این حمام ،در محلی با همین نام و در مسیر راه فراشبند به خوشاب واقع است و اهالی آن را منصوب به سلطان محمدخان ایلخانی(1309-1284ه.ق) می دانند. بنای مزبور شامل 2 بخش زنانه و مردانه بوده که برای ورود به هر قسمت باید دهلیزی مخصوص را پیمود و سپس وارد تالار بزرگ "رختکن" شد. درون تالار مذکور با مجموعه ای از طاق ها و طاقنماها روبرو خواهیم شد که بر ستون هایی قطور و مستطیل استوار و فاقد هرگونه گچبری و تزئینات معماری است ولی رعایت بعضی اصول مهندسی در آن،منظره ای بدیع و دلنواز به آن بخشیده است. حمام به طور کلی به صورت مربع مستطیل و نیمی از بدنه آن را در زمین ساخته اند تا مانند دیگر حمام های منطقه با کمترین هزینه سوخت گرم نگه داشته شود.مواد دیوار و گنبدهای آن از سنگ لاشه و بادبر،ملاط ساروج و گچ است . بنای مزبور که هم اکنون به عنوان آغل احشام استفاده می شود،در چند نوبت و ادوار مختلف تعمیر و بازسازی شده است.

 

حمام نوجین

این حمام ویران در حوالی تل باستانی نوجین موسوم به "تل گپ" و همچنین در حوالی امامزاده نظام الدین قرار دارد.بنای آن به صورت مربع مستطیل و با طول 20 و عرض 10 متر است.سقف آن به وسیله 10 گنبد به هم پیوسته که در امتداد همدیگر قرار دارند پوشیده شده است.ارتفاع هر یک از گنبدهای مزبور تا سطح زمین حدود 3 متر است.

شهرستان قير و كارزين

شهرستان قیروکارزین از شهرستان­های جنوب غربی استان فارس است که از جنوب به شهرستان خنج، از غرب و شمال غرب به شهرستان فیروزآبا و از شمال و شمال شرق به شهرستان جهرم محدود می­باشد. این شهرستان با مرکزیت قیر دارای 3403 متر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز 170 کیلومتر است.

میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 750 متر می­باشد.

این شهرستان با وجود مقبره مطهر امامزاده­هایی چون سیدتاج­الدین محمد(ع)، پیرنو، میرشهدا (ع) و نیز زادگاه دانشمند بزرگ علم لغت مجدالدین فیروزآبادی از نظر علمی و مذهبی در خور اهمیت است. آب و هوای گرم قیروکارزین باعث به وجود آمدن طبیعت زیبائی گردیده که روییدن گلهای وحشی، گندم­زارها متعدد، نخل­های همیشه سبز در زمستان و عبور رودخان قره­آغاج بر جاذبه­های آن افزوده است.

جاذبه های گردشگری شهرستان قيروكارزين

جاذبه هاي تاريخي

نقش پارتی

در فاصله 3 کیلومتری قیر و در سمت چپ جاده، در منطقه­ای به نام گردنه سُم دُلدُل، نقش برجسته یک سرباز پارتی با تیرو کمان کیده که تیردان و کمان و کلاه خود مربوط به دوره پارتی می­باشد. این نقش بر روی قطعه سنگی مکعبی به طول 240 و عرض 170 سانتی­متر حجاری شده است.

 

 

قلعه­گبری

در فاصله حدود 550 متری شهر قیر، در دامنه کوه مشرف به شهر، بقایای قلعه­ای به نام گبری برجاست. احتمالا قدمت آن به پیش از اسلام باز می­گردد. هنوز آثار پی­هایی از جنس سنگ و ساروج و یک دهانه چاه سنگی در آن وجود دارد.

مسجد کُردشول

درکنار روستای کُردشول، بقایای دیوارها و طاق­های مسجدی با ملات سنگ و ساروج باقی است. مسجد در روستای کردشول و در 6 کیلومتری شرق قیر قرار دارد.

پل عروس

این پل که بر روی رودخانه قره­آغاج در 17 کیلومتری جنوب قیر به طرف خنج قرار دارد، دارای 9 پایه ستون از سنگ­های مکعبی بزرگ است که با بست­های دم چلچله­ای به هم متصل هستند و از 8 دهانه درست شده­اند. ارتفاع پایه ستون­ها بین 8 تا 12 متر بوده و اکنون فقط چند پایه از پل باقی است.

از دیگر آثار شهرستان قیروکارزین، مسجد و حمام قدیمی کارزین، قلعه پرگان، مقبره سیدتاج­الدین محمد (ع)، امامزاده سبزپوشان (ع)، قلعه شاه بربر و آب انبارهای متعدد است.